UNLU İSİMLER SAYFASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ASIM KOCABIYIK

1924 yılında Afyon'un Tazlar Köyü'nde doğdu. İlköğrenimini ve ortaokulun ilk 2 yılını Afyon'da, orta son sınıfı İstanbul'da, lise öğrenimini ise İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden 1947 yılında mezun oldu.

Asım Kocabıyık, babası Ahmet Kocabıyık'ın kurduğu İstikbal Ticaret T.A.Ş.'de kurucu ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldığında henüz 20 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Böylece ilk kez iş hayatına 1944 yılında, demir-çelik ithalatı ve tarım ürünleri ihracatı yapan ve Borusan'ın çekirdeğini oluşturan İstikbal Ticaret'le atılmış oldu.

1946-1948 yılları arasında, İstiklal Caddesi'nde ortak olarak çalıştığı tüccar terzilik işi sırasında yünlü kumaş işi hakkında tecrübe sahibi oldu. Bu devrede sanat çevresiyle yakın ilişki içinde bulundu. Asım Kocabıyık, babasının rahatsızlanması üzerine, 1948 yılında İstikbal Ticaret ile daha yoğun olarak ilgilenmeye başladı. 1951 yılında, askerlik hizmetini tamamladıktan sonra, bir süre İngiltere'de kalarak yabancı dil eğitimi aldı. 1952 yılı Ağustos ayında babasının vefatı üzerine işleri tamamen devraldı.

Asım Kocabıyık, 1954 yılında Nurhan Kocabıyık'la evlendi ve Ahmet, Zeynep ve Nükhet adlı üç çocuk sahibi oldu.

1955 yılında ticari faaliyetlerinin yanı sıra, imalat işine de girdi.

Borusan'la bütünleşen bir yaşam

 Bu fotoğraf Yeşilköy Mahalle Muhtarı Bülent YURTSEVER tarafından siteye yüklenmiştir.
0212 663 55 50 / 0532 311 07 01

SAYFALARIMIZIN ZİYARET SAYISI Free Hit Counter

 

Google Grupları

YESILKOY_AYASTEFANOS grubuna abone ol

E-posta:

Bu grubu ziyaret et