Para Zenginlerinin değil DOST ZENGİNLERİNİN SEMTİ

ANA SAYFA

İKİ ESKİ YEŞİLKÖYLÜ İNTERNETTE BULUŞURSA

 

ENGİN BOZDAĞ

29/07/2010

 

Çınar SÖZER

          

Sevgili Çınar Sözer,sen beni hatırlayabilecek misin? saydığın isimler arasında adım yoktu.Ama benim sitedeki anılarımda bahsettiğim isimlerrin çoğunu sende yazmışsın.Ergun,Bülent ,Nejat,Aram,Berç,Faruk ve Fikret kardeşler(ufak bir kardeşleri daha vardı Fuat,babaları migrosta çalışırdı).61/65 arası Yeşilyurt'ta oturduk demişsin.Ben seni Yeşilköy Çirozdan hatırlıyorum.Galiba Kemal Kirmanların evinin yanındaki Nil apartmanında oturuyordunuz.

 

Ben Engin Bozdağ 54 doğumluyum ,sen benden birkaç yaş küçük olmalısın gibi geliyor bana.Biz de Çirozdaydık.Eski Yusuf Kapancı köşkünün karşısında,önce yazları gelirdik sonra yaz kış oturmaya başladık.Şeytan Rıza yı Şenkal'ı,Yusuf ve Yıldız'ı, sarı Erkan'ı .Çimenspor adlı takımımızı hatırlıyorsundur.Arto dediğin Rita'nın kardeşi olmalı,Argiri ve ablası Eftali,Tanaş'ın bahçesinin karşısında,Aramları Sol üst çaprazında oturan Ani ve Melkonu,Oğuz beyin oğulları Leven ve Bülent'i( Nejat ve Bülent'in kuzenleridir) ,Alen ve Serj'i de hatırlıyorsundur.Ve daha bir çok isim .Bir çok isim aklıma geldikçe anılarla beraber sevgili Bülent Yurtsever in ısrarıyla sitede anılarım da anlattım.Diğer arkadaşlarımı da zorladım.Birimizin aklına gelmeyen bir diğerimizin aklına geliyor.Varsa eski Yeşilköylü temasta oldukların siteyi duyur.Ben seni sarışın ve kumral olarak hatırlıyorum.Ne yazık ki o zamanın şartları fotoğraflarımız hiç yok.Aram şimdi Belçika da her sene geliyor görüşüyoruz.Senkal Romanya da.Yusuf Yıldız amerikadalar.İstanbul emniyet md.yrd.Nihat Bora'nın çocukları Suna,Teoman ve Mustafa yı hatırladın mı.

 

Sen devamlı viyana damısın ne zaman gittin meslek,iş durumların ne.Ben bankacı ve borsacılık yaptım ,şu an bir şeyler yapmak istemekle beraber uygun bir şey bulamıyorum.Evliyim 22 yaş oğlum,11 yaş kızım okuyorlar.

 

Senden ricam sitedeki anıları tekrar gözden geçirip,hatırladıklarını hatırlayacaklarını yazman eklenecekleri eklemen,varsa noksanları tamamlaman olacak.Çünkü çok zaman oldu.Bir çok şey kaybolup silinmeye başladı.

Elmaşekerci ve lahmacuncuyu hatırladın mı?

 Aramıza tekrar hoşgeldin.

Sevgiler....

 Engin Bozdağ.

ÇINAR 'dan ENGİN BOZDAĞ'a                   

Sevgili Engin BOZDAĞ,

resmini görünce hatırladım. Kirman Apartmanının yanında oturuyorduk, doğru. Tam da Kirman Apartmanının karşısında top oynardık. Yusuf ve kız kardeşini hatırlıyorum, Adnan Beyin torunlarıydı degil mi ? Feride hanimin balkonda oturuşu bugün gibi gözümün önünde. Artolar cukur bakkalin orada otururlardı, Irma'lara yakin. Kız kardeşini hatırlıyorum, ama ismini hatırlayamazdım.

Ben 1957 doğumluyum. Bizim en alt katta da Durmuş Ustanın oğulları Metin ve Hasan (Murat) vardı, onlarda futbolun vazgecilkmez simaları idi. Aram ve Berc'le cok oynadik, Fikret de öyle. Geçenlerde YEŞİLKÖY Havalimanından giderken D&R mağazasında genç bir cocukla sohbet ettik, meğer balıkçı Bedros'un torunuymuş; ben de ondan duydum Berc'in bakkal dükkanı olduğunu.

Eski YEŞİLKÖY' lü lerden Eren Güray ve Ugur Tugbay'la (telefonla ve geldikce) görüsüyoruz. Eren Istanbul Caddesinde, Ugur'da Arif Senel'in karsisinda otururlardi. Nüvit'lere karsi (Nüvit'i hatirlar misin ?) iddiali maclar yapardik. Bizim eski apatmandan Nihat Beyin cocuklarini hatirlamaz miyim ? Bizim evin karsisindaki Bostan ve onun arkasindaki büyük kuyuyu hatirlar misin ? Tanas diye bir cocuk vardi, o arsada ok atardi. Ancelo'nun evinde de Kosta, Yani, Dimitri ve Marko'lar otururdu. Sekerbank evlerinin yapildigi yillardi onlar. Bizim sokagin kösesinde de Yasemin, Can ve Mari otururlardi. Yasemin bizim okulu (Avusturya Lisesi) bitirdi, uzun yillar Avusturya Hava Yollari ve Lufthansa'da calisti, simdi Antalya'da oturuyor, Can Avusturya'da.

Ben liseden sonra buraya geldim ve üniversiteden sonra da kaldim. Turizm sektöründe calisiyorum. 15 yasinda bir oglum var, ismi Ümit.

Siteye bugün iki eski Röne Park resmi gönderdim, devami da gelecek insallah.

 Selamlar, sevgiler

 CINAR

ENGİNDEN ÇINAR A

 

Sevgili Çınar,

Dün yazdığında  Metin ve Hasan(Murat')' ı hatırlayamamıştım.Nasıl oluyorsa bazı isimler siliniyor,bir hatırlatan çıkana kadar.Şimdi hatırladım

Metin Sarışın Hasan esmerdi.Beraber top oynardık hep.Eren ve Uğur'u çıkaramadım,görürsem belki.Nüvitt I de hatırlayamadım.Yani (Yanaki derdik) ve Marko'yu hatırladım.İnce uzundu,kendine benzeyen bir ablası veya kızkardeşi vardı.Evlerimizin burnunun dibinde top sahamız vardı.Ne lüksmüş.Akşamları 30 kişi oynadığımız saklambaçlar müthişti.Yaseminleri biliyorum çok güzel bir kızdı.Bizden büyüktü galiba.Ya babaları ya DA anneleri Avusturyalıydı galiba.Bir de Mayk vardı Yaseminlerin evinin arkasında,Nedimlerin apartmamında  giriş katta otururlardı.Başka temasta olduğun kimse varmı varsa telefonlarını alabilirim.Bende bendekileri verebilirim Aram,Senkal vb.Resimlere bakmadım birazdan bakayım geldi MI,ya resimler çok değerli,andir bulunuyor varsa devam et lutfen.

İstanbul'a  ne zaman geliyorsun gelince seni görmek isterim mutlaka,sevgiler,ailene selamlar.

 

Engin Bozdağ

 

0 532 321 65 32

ÇINAR DAN ENGİN E

Sevgili Engin,

 

resmimi gördün mü, gördüysen iyice hatırlamışsındır. Dediğine katılıyorum, birimizin hatırlamadığını, diğerimiz hatırlıyor. Yasemin 1960 doğumludur, ablasını hatırlıyor olabilirsin; annesi Avusturyalıydı. Çok genç yasta emekli olup, Antalya'ya yerleşti büyük depremden sonra (çok korkuyordu). Ben çok yaz Çiroz ve YEŞİLKÖY Pansiyonlu Okuldan denize girdim. Pansiyonlu okuldan yandaki motele kaçardık, oradan arkadaşım Arek vardı. Evleri eski acik derenin 50.Yil Lisesine bakan tarafında iki katli bir köşktü, kuzeni Rozet vardi. Arek daha sonra Italya'ya yerlesti. Mestre'de; ben de irtibati kaybettim. Eski derenin oradaki (eski otobüs duraklarının 50.Yil Lisesine doğru olan uzantısında) eski YEŞİLKÖY evlerini hatırlarsın; oradaki arsada da top oynardık; sınıf arkadaşım Atilla vardi, babası sağlık memuruydu. Daha sonra oralara sizin liseyi yaptılar. Yukarı doğru yürüyünce YEŞİLKÖY Avcı ve Atıcılar Kulübü ve hemen yanında da Duli Çimenoğlu'nun gazete bayii vardı. Duli Ağabey Kıbrıs çıkarmasından sonra Atina'ya gitti, iki yıl zor dayandı, geri geldi; simdi oralarda mi bilmiyorum. Eskileri anınca Ecvet Pastanesi ve Selim Pastanesi'ni unutmak olmaz. Selim Pastanesi Türk Hava Yolları uçaklarına paket verirdi. Hey gidi günler. Hemen pastanenin yanındaki bisikletçi ve terzimiz (Mustafa ?) amcayı da analım. Ekrem amcanın lokantasının yanında asık suratlı kırtasiyeci Madam Angeli vardi. Itfaiyenin karsisindaki fotografci Ali (Arsen) amca ilk cocukluk resimlerimi cekmisti. Aslinda Belediye bir yer verse ve Yesilköy Müze ve Kitapligi kurulsa keske.

Gelecek yazismamizda sana Yesilköy Jimnastik Klübünün 1975 yilindaki kalecisi (Eren israrla ismi Aleks'di diyor, ben hatirlayamiyorum) ile ilgili cok hos bir animi anlatacagim. Kaleciyi belki hatirlarsin. 1.80 boylarinda, acik renk gözlü, sarisin bir cocuktu.

 

Yesilköy sohbetlerimize devam etmek üzere Viyana'dan selamlar, sevgiler

 

ENGİN den ÇINAR 'A

Çınarcığım,resmine ulaşamadım.Röne parkla ilgili resimlerini de göremedim.Bana ayrıca gönderebilmen mümkün mü.Gerçekten benim unuttuğum bir cok şeyi hatırlıyorsun.Çocukluğumuzun şimdi uzak kalan o hayal beldesinin yap boz parçaları eklenip sisler ardından güneşli bir resim doğar gibi oluyor.Bu ağı bu halkayı Genişletmeliyiz bence.Ama çaba gerekiyor.Bizim gibi Yeşilköy sevdalıları,ayni hissin ortak potasında  ERime duygusuna sahip olanlarımız daha güçlü bir İşbirliği İçinde olmalıyız,dünyanın neresinde olursak olalım.Sevgili muhtarımız Bülent gerçekten yaratıcı bir biçimde ve fedakarca çalışıyor.Senin önerin de çok güzel.Yeşilköy kitaplığı,müzesi.İnşallah tabii zaman ,imkan meselesi.Ben de bir ara

Eski Kuşak Yeşilköylüleri konuşturup,anılarını eski Yeşilköyü anlatmalarını düşledim.Kamerayla kayıt yapılsa canlı tarih olur.Zaman GEçiyor bu Kuşaklar GEçiyor yavaş yavaş.Bizler 50 leri GEçtik .

 

Evet Selim'in vişneli dondurmasını hala unutamıyorum.Fotoğrafçı Ali'yi sen söyleyince hatırlar gibi oldum DA,madam Angeli'yi çıkaramadım.

Doğru ben Yasemin Le ablasını karıştırdım.

Tanaş ın bahçesinden meyve talanlarımızı hatırluyormusun.Kapancı bahçesinin Incirleri meşhurdu.Polis kampına bakan duvarı boyundaki.Birde Manizade'nin şeftalileri.

Jimnastik kulübünden kaleci Boğos'u hatırladım AMA o daha eskiydi galiba.Yine Jimnastik ten Hayko,Sahak,Fikret(Beber Fikret Fidanboy), Yeşilköy Gençlikten Mehmet,Halit,Yılmaz,Turan,Tuğrul,Erkut,Bombacı Adnan,Nezih (Pantoloncu, rahmetli   olmuş)    hatırlayabildiklerim.

Kaleciyle ilgil,I anılarını ve resimleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Sevgiler.

Engin Bozdağ

 

Bu sayfalar Yeşilköy Mahalle Muhtarı Bülent YURTSEVER tarafından yapılmaktadır.

SİTEMİZİN SERVİS SAĞLAYICISI www.malopan.com  ADRESLİ KANADA FİRMASI