ANA SAYFA

YEŞİLKÖY ANILARI

 

 

 

Eski Yeşilköy’lü Reşat Necdet AYANOĞLU ‘ nun Hatırladıkları

 

   OSMAN SAİT KURŞUNCU Yeşilköy hükümet tabipliğini yaparken İstanbul il sağlık müdürlüğüne tayin edildi.

   1936 yılında Yeşilköy parkı satılığa çıkarıldığında Osman Sait Kurşuncu Yeşilköy’deki arsaların hepsi bina haline gelecek çocukların ve Yeşilköy Halkının nefes almasına olanak sağlanmayacak diyerek bu satışa itiraz etti. Satışı durdurdu. Bu güzel yeşil alan Yeşilköy halkına kazandırıldı.

    Röne Yeşilköy Fenerinden Arap Nuri’nin yanında şef garson olarak çalışmaktaydı.

    Yeşilköy parkında Fransızlardan kalma eski bir bina vardı bu bina esrarkeşler sarhoşlar tarafından kullanılıyor içinde içki içip her türlü akla gelmedik şeyler yapılıyordu. O zamanım Yeşilköy Emniyet Baş komiseri olan babam Temel AYANOĞLU  RÖNE ‘ye aylığı 2,5 liradan bu alanı kiraya verdi. Röne de burada gazino açtı.

    Rumların bakanı Aliki Vuvuklaki dahil birçok Rumları buraya getirerek buranın uluslar arası alanda da ünlenmesini sağladı.

    Dolayısıyla halkın bu alana giderken  Röne’nin park gazinosuna gidiyoruz demesi bu alanın adının RÖNE PARK olarak anılmasını sağlamıştır. Oysaki bu parkın adı bence; bu alanı Yeşilköy’e kazandıran Osman Sait Kurşuncu parkı olması gerekmektedir.

    Röne’nin babası Harbiye de okuyan Lübnanlı bir Prens ti. Annesi ise bir Rum kızıdır. Lübnanlı Prens ile Rum kızı tanışır arkadaş olurlar. Daha sonra kız prensten hamile kalır. Prens kızın hamile olduğunu öğrenemeden ülkesine geri döner. Bay RÖNE uzun zaman Anneannesini annesi, annesini ise ablası olarak bilir. Anneannesi ölümünde gerçekleri Bay   Röne  ye anlatır. Gerçekleri öğrenen Röne babasını Lübnan’da bularak ona her şeyi anlatır. Lübnan'dan gelen heyet araştırmadan sonra Röne adındaki bu adamın  gerçekleri söylediğini inanır ve kendisini Lübnan’a götürür.

 Bay Röne’nin bir kızı olduğu bilinmektedir.

 Yeşilyurt’ta oturan Yılmaz EROLTU bu aileyi yakından tanımaktadır.

 Reşat Necdet AYANOĞLU

  

ARAŞTIRMACI YAZAR TURGAY TUNA'NIN EKLEDİKLERİ 

Merhum Mösyö Röne'nin kızı Meri Sehab Hanim Talimhane'de oturmaktadır.Mösyö Rone Bakırköy Rum mezarlığında annesinin yanında gömülüdür.

Yalnız Yeşilköylüler  değil,yillardan beri  İstanbulluların gazete haberlerinden kimi filmlere kadar Röne Park olarak bildikleri,Röne Park'a bu saatten sonra Rahmetli Osman Sait Bey'in adini vermek abes olur.Mösyö Rone'nin ve geçmişte yasamış Yeşilköylülerin hatırasına da saygısızlık edilmiş olur..Ama, Osman Bey'in adinin da,Yeşilköy'de iyi bir cadde ya da sokağa verilmesi gerekmektedir.Bunu için de yıllardan beri geç kalınmıştır.

 

Saygılar 

 

Turgay Tuna

 

  Bülent YURTSEVER
      Yeşilköy Mahalle Muhtarı
  0212 573 03 82 / 0532 311 07 01

Free Web Counter