ANA SAYFA

YEŞİLKÖY ANILARI

 
 

Haydi Yeşilköy'e balığa

Figen Nalan Özkan   http://www.netbul.com/print.asp?src=1&id=4151  
 

     Köşe başında, tanıdık bir yüz görecekmiş gibi kendinize yakın hissettiğiniz sahile inen daracık sokakları, ağlardan yeni kurutulmuş bir balık kokusu ile karşılıyor insanı Yeşilköy. Osmanlı döneminde küçük bir Rum köyü olan ve Ayastefanos adıyla anılan Yeşilköy, o zamanlar bol ağaçlıklı bahçeleri, köşkleri ve mesire yerleriyle ünlüymüş. Sahilde salaş Rum meyhaneleri diziliymiş. Yeşilköy Feneri'nin önündeki Sarhoş Mehmet'in balık lokantası ve Balıkçı Hasanaki uğrak yerler arasındaymış. Hepsi yıkılmış gitmiş. Geriye kalan tek meyhane eski güzelliğiyle Bulgarınki olmuş.

     Yıllar sonra Yeşilköy'ün balıkla ünlü olması Hasan Restoran'la başladı ve ard arda balık restoranları açıldı... "Haydi Yeşilköy'e balık yemeğe" cümlesi, kulağımıza sıkça çalınır odu. Yeşilköy sahilindeki bu balık "ekolü"nün ağına takılan restoranlardan biri de Ogün balık Restoranı.

     Ortasından deniz geçen bir şehirde yaşıyoruz. Sağımız, solumuz balık lokantalarıyla dolu. Ama her yerde iyi balık yemek mümkün olmuyor. Balığın kötüsü de hiç çekilmiyor, insanın tadını kaçırıyor. İşte dev iddiaları olmayan çok iyi bir balıkçı Ogün.

     Balıklar tek tek seçiliyor
    Yeşilköy'ün sahile inen daracık sokaklarından biri olan Kalemkar sokağın 15 yıllık mekanı. Ayastefanos Rum Kilisesi'nin duvarının dibinde oldukça nezih bir ortam. Yaz mevsiminde ise masalar, trafiğe kapalı olan bu sokağa yerleştiriliyor. Sahibi Ogün Nergis doğma büyüme Kumkapılı. Balıkla doğmuş balıkla yaşıyor. Rumeli Caddesi'ndeki Erol Kundura'nın yerinde bulunan Lola Kundura'nın sahibiymiş bir zamanlar. Sonra balığa ve mutfağa olan tutkusu mesleğini değiştirmesine neden olmuş.

     Her sabah balıkhaneye giderek dükkanına alacağı balıkları tek tek elleriyle seçiyor. Torik, lakerda, çiroz, balık yumurtası gibi mezeleri kendi elleriyle yaparken ustalara da öğretmiş. Özellikle balık çorbası mükemmel. Karides, midye, pavurya, lipsos, kırlangıç ve iskorpit gibi dört-beş çeşit deniz ürünüyle hazırlanan balık çorbasına özel bir terbiye yapıyorlar.

     20 kadar meze ve mevsim balıkları oldukça lezzetli. Fener kavurma, kalamar ızgara ve asma yaprağında sardalya da öneriler arasında sayılabilir. Kışın mutlaka kaymaklı cevizli incir tatlısını deneyin. Rezervasyon yaptırmanız iyi olur. 11.00 – 24.00 saatleri arasında açık. Kredi kartı geçiyor. Kişi başı 15 milyon lira ile tıka basa doyabilirsiniz.

 

 • Adres- Kalemkar Sok. No:3 Yeşilköy
   
 • Tel- 0212 573 41 33
 •  

  Bilgilerinize

   

    Bülent YURTSEVER
        Yeşilköy Mahalle Muhtarı
    0212 573 03 82 / 0532 311 07 01

  Free Web Counter