ANA SAYFA

YEŞİLKÖY ANILARI

 

 

YEŞİLKÖY ' de UNUTAMADIKLARIMIZ

 

Yeşilköy 50.Yıl Lisesi nin bulunduğu yerin, futbol sahası olarak kullanıldığı dönemden sonra yazları sirk çadırı kurulurdu.Rıfat Telgezer adlı cambaz ve kızları akrobasi gösterileri yapardı.Kızlarından biri de Semiha Yankı idi.

Yeşilköy yazlık Reks Sinamasında konserler olurdu. Cem Karaca, Barış Manço, Ajda Pekkan, Kamuran Akkor ve Vasfi Uçaroğlunun konserlerini hatırlıyorum.

Bu arada iğneci Müzeyyen, sağlıkçı Yüksel, Stefo'nun meyhanesi, İstasyondaki gar lokantası, Arnavut Selim'in hakiki vişneli dondurması, Reks çıkışında Babula'nın sıcak açmalarını da hatırladım.

Yesilköy'de sahilde ,Çubuklu'dan cam damacanalarla  içme (memba ) suyu getiren motorların yanaştığı iskelenin sağında Mehtap Aile Çay Bahçesi vardı. Orada bir müzik dolabı (içinde çok sayıda 45'lik plak olup; beyaz 25 kuruş atılarak, harf ve rakam düğmelerine basılarak  istediğiniz plağı çalan) vardı. Beğendiğimiz veya kız arkadaşlarımızın beğendiği bir plağı üst üste 4-5 kez çalardık.Ya da bazı arkadaşlar muziplik yaparak, sevmediğimiz parçaları üst üste bir kaç kez çalarlardı.

Yeşilköy'de bugünkü lise binasının yerinde çok eskiden bamya tarlalarının olduğunu, Daha sonra aynı yerde ''volare'' isimli top sahasının (futbol oynanan  alan) bulunduğunu,

Halkalı caddesi'nden Florya dönüşü demir yolununun karşı tarafında, şimdiki  Toplu Konut sitesinin bulunduğu yerde dönümlerce bahçesi olan Yeşilköy  Plak Fabrikasının bulunduğunu ve Grafson;Emi vd.markalar altında plak ürettiğini,

Yeşilköy'de  zamanında iki yazlık ve bir kışlık sinema bulunduğunu

Yeşilköy 50. Yıl Lisesi  nin bamya Tarlası  olduğu zamanı hatırlıyorum orada çadır kurulduğunu

Lodos olduğu zaman Sucu Bayram ağabeyin gemi yanaşamadığında köye su veremediğini hatırlıyorum

Sahilde Mehtap Çay bahçesinin önündeki Limana Yavru Köpek Balıklarının vurduğunu hatırlıyorum

Hava Limanından gelecek yolcuları Karşılamak için Faytonla Hava Limanına Gittiğimi hatırlıyorum

KOYUMUZ ÇOK GÜZELDİ. MANDIRA BİLE VARDI

Yeşilköyde bir disconun olduğunu ve bu disconun Çınar otelinde yer aldığını ve bu disco ile yanındaki pastanenin yöneticisinin Uğur Dündar olduğunu

Dr. Dündar Kutlu ve Sağlık Memuru Sünnetçi Sunullah. Köyün Ebesi  NEBİLE ablayı

Bu arada Çınar Oteli'nin önünde yaptığımız maçları da unutmayalım.

Turnuvalarımız, kupalar...ve de maç sırasında seyre gelen Yeşilyurt' lular  ve Yeşilköy' lüler.

Seyircilere hani bir bebek arabasında lahmacun sepeti ile satış yapan Lahmacuncuyu ve Limonatacıyı .  İkisinin de isimlerini hatırlayamadım. Ama çok bizden birileriydiler değil mi?

 Yeşilköy'de okurken Öğlen tatillerinde ya eve gidip yemek yiyorduk ya da Reks sinemasının karşısındaki büfeden salamlı yarım veya çeyrek ekmek alıyor ve onu yiyorduk Bugün bile halen tadı damağımdadır o ekmeğin, bir daha asla salamlı ekmekte o tadı bulamadım.

Okul yolunu arkadaşlarla yürüyerek paylaşırdık, okula hiç servisle gitmedim, zaten servis diye bir şey yoktu ki. Ne güzel günlerdi gerçekten dertsiz, tasasız ve sorumsuz günler.

Bu arada Roma dondurmacısını unutmayalım, Capri nin karşısındaki ilk yeri, hani Adile Naşit'in, Hülya Koçyiğit’in, Türkan Şoray'ın Münir Özkul'un ve diğer birçok ünlü sinema oyuncusunun geldiği, birçok ünlü Türk filmlerinin çekildiği ahşap binanın önünde ilk kurulduğu yerdeki Ramazan Abinin Roma dondurması, Karamelli, muzlu, çikolatalı ve kaymaklı dondurmaları, kağıt helvası arasında yada kendi yaptığı süper kornetlerin içinde üzeri fıstıklı dondurmaları.

 

 

  Bülent YURTSEVER
      Yeşilköy Mahalle Muhtarı
  0212 573 03 82 / 0532 311 07 01

Free Web Counter