ANILAR SAYFASI

BU MAKALELER  ESKİ YEŞİLKÖY 'ü TANIMAK AÇISINDAN ÇOK FAYDALI

 

 

SEVGİLİ ENGİN BOZDAĞ ' a TEŞEKKÜRLER

Yine dönelim biraz daha geriye ki fasl-ı Yeşilköy unutulmasın.1962 ilk yazımız Yeşilköy'de .Bakir,güzel ve yeşil gerçekten yeşil köy. 60 metrekare bir yazlık,çiroz'da bir dönüm bir arsanın içinde.Yazları oradasın artık 1962-70 arası,sonra hem yaz hem kış 1984'e kadar.Bahçede kuyu ve emme basma tulumba.

1962 istasyondaN çıktın sağ köşede levanten Rozena Ruggieri'nin pastanesi,bir köşkün altı. İlerle, kasap Spiro kibar ,temiz yüzlü bir adam.

O zamanki çarşısı nedir zaten Yeşilköy'ün? Onbeş yirmi esnaf hepi topu.
Yan yana manavlar,üç tane.Birincisi Hasene Hanım hem bakkal hem de manav.Bostay meyve suyu satar zarif şişeli,hoş içimli.Onun yanında Şinasi Özünözü.Üçüncüsü Ramazan.Hep pahalı semttin ama sanki o zaman şimdiki kadar değil.
Ulaşım tren bir tek.

Özel araba tek tük.İETT otobüsünün gelişi 1968 yılı. Daha sonra Taksim'e dolmuş.

Manavlar bitti Kuleli köşkünaltında gazeteci Duli Çimenoğlu,envai çeşit yabancı dergi bulunur.

Soluklan biraz Bay Bari'nin dükkanında şimdi.Yüksek raflar,pastırmanın,peynirin en iyisi...Tezgahtan gelir bazen Aram'ın,bazen Berç'in sesi.Bari'nin oğulları arkadaşların.

Sonra Cemal Bakkal,Sıtkı'nın fırını,Ekrem'in o güzel lokantası,Eczacı İbrahim,yurt dışında olsa müze olurdu şimdi eczanesi.Hoyrat ellerde harcattık,korumadık hiç bir değerimizi.

Nalbur Davit Torosyan.Doktorlar Varujan,Kalangos,Kemal Naldemirci. Ahşap evler,köşkler iki sıra.

Yazlık reks sineması ayrı konu,ayrı anlatılacak,başlı başına bir vak'a.

Kapri deniz banyosu,duhuliye 150 kuruş,Sandalla açıktan gidip parasız girmenin keyfi bambaşka.
Mehtap aile çay bahçesi,köşesinde sinemacı Manol ile güler yüzlü karısının büfesi:neydi o kaşarlı domatesli sandviçi,sosislisi.

Yanda lunapark ve camlıköşk kahvesi. Alicum'u sonra yaz es geç şimdi. Latin Katolik Klisesi'ne gelmeden iskele Beykoz'dan,Çubuklu'dan mavnalarla su gelir ta Yeşilköy'e denizden,at arabalaryla dağılır sonra iskeleden.

Sonra kilise,geç önünden,sola dön.Altınfıçı.Ellibir oynuyorsun,ılık bir bahar akşamüstü,lise çağları.Patates kızartması,bira.Masadkilerin bir kısmı yok bugün.Hele ki ''Baba'' Can Sav. ''Bir Sait Faik'lik gün ''yaşar kendi deyimiyle.

Kenarındasın denizin çirozda,ılık nefesi Marmara'nın çelimsiz çocuk vücutlarımıza değer ,ta öteden belki Yalova'dan gelip.Kıyı Falez,şimdiki gibi betonun kıyımıyla düzleşmemiş.Deniz kıyısını kazdınmı biraz tatlı su çıkar.Toplanır midyeler,yakılır ateş ki alevlerden  yansır sanki ruhu eski İstanbul'un.Bir teneke parçası üstünde piştimi midyeleribir ziyafet olur ki,hala damaklarda tadı.

Top koştur onun üstüne bisiklete bin,röneparka uzan,bisikletler sanki kuğu zarifliğinde ve hafif. Terrot,Pejo,Otomoto.Fransız malı.Şimdiki dağ bisikleti kabalığı,35 vites filan yok.Yol boyu köşk,villa,yalı.Dil,din,ırk harmanı.Yoğun bir güzel insanlık,bir insan güzelliği .................................

Sevgiler
Engin Bozdağ

 

 

 

Google Grupları

YESILKOY_AYASTEFANOS grubuna abone ol

E-posta:

Bu grubu ziyaret et

  Bülent YURTSEVER
      Yeşilköy Mahalle Muhtarı
  0212 663 55 50 / 0532 311 07 01

 

SAYFALARIMIZIN ZİYARET SAYISI Free Hit Counter

 

 

SİTEMİZİN SERVİS SAĞLAYICISI www.malopan.com  ADRESLİ KANADA FİRMASIDIR

Postal Address : 1743 St.Patrick Street Montreal, QC H3K 3G9 Canada